Görünmeyen Diş Teli | İnvisalign | Şeffaf Plak - Neredeyse Görünmez

Bize Ulaşın

Online
Randevu

Medicadent
Smile

INVISALIGN

GÖRÜNMEYEN DİŞ TELİ | ŞEFFAF PLAK

Şeffaf plaklar, ortodontik tedavilerde braketlerin de yaptığı diş hareketlendirme işlemini, dişi 3 boyutlu sararak daha hızlı ve konforlu şekilde yaparlar.

Bu plaklar dişleri üç boyutlu olarak sarar ve konumlanması istenen yöne doğru minimal hareketlenmeler sağlanarak istediğimiz yere yerleşmelerini sağlarlar. Küçük hareketler yaptırabilmeleri için plaklar haftada bir değiştirilerek dişlerin zarar görmesine sebep olmadan dişlerin hareketlenmeleri sağlanır.

Bu plaklar dijital olarak alınan ölçü ile yine özel bilgisayar programları ile kişiye özel hazırlanırlar. Sık kontrol randevusu gerektirmezler. Öngörülebilir tedavi sonuçları sağlayacak şekilde dişlerin istenmeyen hareketlerine izin vermezler. Bu sayede tedavi süresi kısalır ve sık kontrol randevusu gerektirmezler. Materyal tamamen bio uyumludur.

Invisalign

Neredeyse görünmez, çıkartılabilir seri halinde kişiye özel üretilen plaklardan oluşan, dişlerinizi düzeltmek için yapılan dijital ortodontik tedavi yöntemidir.

Dijital olarak ölçünüz alındıktan sonra bilgisayar ortamında elde edilen tedavi planına göre plaklar üretilir. Böylece tedaviye başlarken final hedef hastamıza dijital bir görsel olarak gösterilir.

Şeffaf plak uygulamaları doğru bir planlama ile beraber, yüksek düzeyde öngörülebilir sonuçlar elde edilmesini sağlar. Dişsel ortodontik problemlerin %90’ını şeffaf plaklar ile tedavi edebilmekteyiz.

Yurtdışı, şehir dışı veya farklı sebeplerden dolayı komtrol randevularının sıklığını azaltmak isteyen hastalarımız için de Invısalign en uyumlu tedavi seçeneği olacaktır.

 

Hijyen kolaylığı, estetik bir tedavi seçeneği olması, yeme özgürlüğü sunması ve ağız içinde yaralara yol açmayarak konforlu bir tedavi seçeneği sunması sebebiyle günümüzde en çok tercih edilen ortodontik tedavi seçeneği haline gelmiştir.

Invisalign’ın en önemli avantajı nerdeyse tamamen şeffaf olmasından dolayı günlük sosyal hayatınızı olumsuz etkilemez.

Braketlerin aksine, yeme içme gibi durumlarda plakları çıkartabildiğiniz için herhangi bir kısıtlama söz konusu değil ve ağız hijyeni bakımında diş fırçası ve diş ipi kullanımı normal seyrinde devam etmesinden dolayı bir problemle karşılaşmazsınız. Braketlerde oluşan alışma dönemindeki ağrı, sızıların ve yumuşak dokularda oluşabilecek yaraların oluşması söz konusu değildir. Randevu süresi ve sıklığı braketlere göre daha azdır. Braket tedavisinde görülen braketlerin kopma derdi yoktur. 

En büyük avantajlarından biri de tedaviye ara verebilmenizdir. Önemli toplantı, düğün, iş görüşmesi, özel davetler ve mezuniyet gibi organizasyonlarda (çok sık olmadığı sürece) 2-3 saat çıkartabilirsiniz.

Teknolojinin günden güne gelişmesiyle beraber neredeyse her vakada uygulanabilen invisalign teknolojisi, sadece invisalign sertifikası olan ortodonti uzmanları tarafından uygulanmaktadır.

‘’Dijital ağız içi kameralar ile klasik kaşıkla ölçü aldırma zorluğu yaşamadan, ölçü gönderimi için zaman kaybetmeden tedavinize başlayabilirsiniz.’’

Tedavi Süreci

– Plakları ilk taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Bu baskı diş hareketi için uygulanan kuvvetten kaynaklanır. Bu duruma kısa sürede adapte olacaksınız. Kliniğimizde uyguladığımız düşük doz lazer terapisi ile bu sorunu kolayca atlatabilirsiniz.

– Tedavi süresi vakaya göre değişmekle birlikte hafif, orta çapraşıklığı, dişler arası boşlukları olan ve diş çekimi planlanan vakalarda daha kısa olmaktadır. 4 aydan 24 aya kadar sürebilmektedir. Kontrol sıklıkları vakanın planlanmasına göre ayarlanabilmekte 4-10 haftada 1 olacak şekilde değişmektedir.

– Tedaviye başlamadan önce bütün çürüklerin ve diş taşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Doktorunuzun kararına göre 20 yaş dişleri tedavi öncesinden çekilebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanamaz. Köprü ve implant gibi protetik işlemler tedavi sonrasında yapılır. 

– Invisalign tedavisi öncesinde gerekli olan hazırlık işlemleri bittikten sonra, hastanın fotoğrafları ve dişlerinin dijital tarama ile ölçüsü alınmakta, alınan ölçüler aynı gün içinde dijital olarak Amerika’ya ulaşmaktadır. Tedavi planın oluşturulması, plakların üretimi ve gönderimi yaklaşık 4-6 hafta sürmektedir. 

– Plaklar geldikten sonra ilk randevuda dişlerin hareket etmesini sağlayan ataşmanlar (Diş renginde dolgu materyalinden çıkıntılar) dişlerin üzerine yapıştırılmaktadır. Daha sonra özellikle çapraşık olan dişlerde yer kazanmak amacıyla yapılan dişlerdeki aşındırmalar yapıldıktan sonra 2. randevuya kadar olan plaklar hastaya teslim edilir.

– Bazı zor vakalarda kapanışın düzeltilmesi amaçlı sadece geceleri takıp çıkartılabilen lastikler kullanılabilir. Bunun yanında mini vida sistemleri de zor vakalarda kullanılabilir. 

– Plağınızı kaybetmeniz durumunda aktif olarak kullandığınız plaktan bir önceki plağı kullanmaya devam ederek doktorunuz ile iletişime geçiniz.

– Tedavi bittikten sonra bütün ortodontik tedavilerde olduğu gibi tedavinin geriye dönmemesi amacıyla dişlerin iç tarafına çok ince “retainer” denilen sabitleyici tel takılır. Bu ince telin sürekli ağzınızda kalması gereklidir.

– Retainer teline, takıldıktan 2-3 gün sonra alışacaksınız. Sizin bir parçanız olacaktır. Herhangi bir zararı yoktur fakat diş fırçalama sırasında o bölgeye daha çok zaman ayırmanız gerekmektedir. 

–  Invisalign tedavisi yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekmektedir. Invisalign’da tedavi planı hekim tarafından yapılmaktadır. Tedavide düzgün ve doğru sonuç alınması için mutlaka tedavi uzman hekim tarafından yapılmalıdır.

Yurt Dışında Yaşayan veya Kısıtlı Süresi Olan Hastalarımız Için Tedavi Prosedürümüz Şöyle Işlemektedir:

Tedavi Öncesinde Bütün Çürük Dişlerin Yapılması ve Diş Taşlarının Temizlenmesi

a) Bu aşama için 2 seçenek mevcuttur:

– Hastamız bu işlemleri kendi imkânlarıyla yaşadığı yerde yaptırabilir.

– Hastamız bu işlemleri bizim kliniğimizde yaptırabilir fakat bu seçenekte şeffaf plaklar ile ilgili işlemler 20 yaş dişlerinin çekimi, kanal tedavisi ya da diş eti tedavisi gerekliliğinden dolayı yapılamamaktadır.

2) 1. Randevu

Bu randevu için 1 GÜN yeterli olacaktır.

a) Hastanın fotoğraflarının doktoru tarafından alınması
b) Hastanın ölçülerinin dijital olarak alınması
c) Invisalign Sonuç Simülasyonu ile sonucun hasta ile paylaşılması, mail gönderimi

3) 2. Randevu

Bu randevu için 1 GÜN yeterli olup süresi 1. randevudan yaklaşık 5 – 6 hafta sonra olacaktır.

a) Dişlerin üzerine hareketi sağlayan dolgu materyalinden diş rengindeki ataşmanların yapıştırılması
b) Dişlerin hareketinin sağlanması için gerekli olan yer için dişlerde IPR aşındırma işleminin yapılması
c) Hastaya plakların teslimi ve kullanımında dikkat edilecek noktaların anlatılması
d) Plakların ve tedavi kontrol prosedürünün hastaya anlatılması
– Hastanın fotoğraflarının aylık olarak whatsapp üzerinden tedavi dijital simülasyonu ile karşılaştırılarak kontrolünün sağlanması

4) Ara Randevular

Bu randevuların sayısı tedavinin durumuna göre değişmektedir.
a) Extra ataşmanların yapıştırılması ve IPR işleminin yapılması
b) Tedavinin seyrinde oluşabilecek problemler
– Ataşmanların kırılması
– Plakların oturmaması

5) Son Randevu 

Randevu için 1 GÜN yeterli olacaktır.

a) Dişlerin arka yüzeylerine sabitleyici tellerin takılması

b) Bitim kayıtlarının alınması

M.Sc.Dt. Zafer KAZAK’ın
Şeffaf Plaklar invisalign hakkında videosunu izleyiniz.

Görünmeyen Diş Teli | İncognito | İnvisalign | Şeffaf Plak hakkında sıkça sorulan sorular

Plakları ilk taktığınızda bir baskı hissedeceksiniz. Bu baskı diş hareketi için uygulanan kuvvetten kaynaklanır. Bu duruma kısa sürede adapte olacaksınız.

Tedavi süresi vakanın durumuna göre üretilen plak sayısına bağlı olarak değişmektedir. 4 aydan 24 aya kadar sürebilmektedir. Kontrol sıklıkları vakanın planlanmasına göre ayarlanabilmekte 4-10 haftada 1 olacak şekilde değişmektedir.

Tedavi süresi vakaya göre değişmekle birlikte hafif, orta çapraşıklığı, dişler arası boşlukları olan ve diş çekimi planlanan vakalarda daha kısa olmaktadır.

Tedaviye başlamadan önce bütün çürüklerin ve diştaşlarının temizlenmesi gerekmektedir. Doktorunuzun kararına göre 20 yaş dişleri tedavi öncesinden çekilebilir. Ölçü alındıktan sonra ağızda herhangi bir işlem uygulanamaz. Köprü ve implant gibi protetik işlemler tedavi sonrasında yapılır.

Invisalign tedavisi öncesinden gerekli olan hazırlık işlemleri bittikten sonra, Hastanın fotoğrafları ve dişlerinin dijital tarama ile ölçüsü alınmakta; alınan ölçüler aynı gün içinde dijital olarak Amerikaya ulaşmaktadır. Tedavi planın oluşturulması, plakların üretimi ve gönderimi yaklaşık 4-6 hafta sürmektedir.

Plaklar geldikten sonra ilk randevuda dişlerin hareket etmesini sağlayan ataşmanlar (diş renginde dolgu materyalinden çıkıntılar) dişlerin üzerine yapıştırılmaktadır. Daha sonra özellikle çapraşık olan dişlerde yer kazanmak amacıyla yapılan dişlerdeki aşındırmalar yapıldıktan sonra 2. randevuya kadar olan plaklar hastaya teslim edilir.

Bazı zor vakalarda kapanışın düzeltilmesi amaçlı sadece geceleri takıp çıkartılabilen lastikler kullanılabilir. Bunun yanında mini vida sistemleri de zor vakalarda kullanılabilir.

Aktif olarak kullandığınız plaktan bir önceki kullandığımız, kırmızı saklama kabında sakladığınız plağı diğer plağın zamanı takma zamanı gelene kadar kullanabilirsiniz.

Tedavi bittikten sonra bütün ortodontik tedavilerde olduğu gibi tedavinin geriye dönmemesi amacıyla dişlerin iç tarafına çok ince retainer denilen sabitleyici tel takılır. Bu ince telin sürekli ağzınızda kalması gereklidir.

Retainer teline takıldıktan 2-3 gün sonra alışacaksınız. Sizin bir parçanız olacaktır. Herhangi bir zararı yoktur fakat diş fırçalama sırasında o bölgeye daha çok zaman ayırmanız gerekmektedir.

Invisalign tedavisi yapabilmek için hekimlerin öncelikle bir sertifika alması gerekmektedir. Invisalignda tedavi planı hekim tarafından yapılmaktadır. Tedavide düzgün ve doğru sonuç alınması için mutlaka tedavi uzman hekim tarafından yapılmalıdır.

İletişim Formu

Online Randevu

Online Randevu almak için lütfen aşağıdaki butonu kullanınız.

Çerez Politikası

Bu web sitesi istatistiksel çerezler kullanır, taramaya devam ederseniz kullanımlarını kabul etmiş olursunuz. Çerez politikamız ve gizlilik politikamız hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.