• Türkçe
  • English
  • Germany
  • Russian

pedodonti-banner

Pedodonti - Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız diş sağlığının temelleri çocukluk döneminde atılmaktadır. Süt dişlenme döneminde koruyucu yöntemler ve hekim muayenesi önemlidir çünkü süt dişleri yerine gelecek sürekli dişler için rehber konumundadır. Çocukluk döneminde ise yeni sürmüş sürekli dişlerin korunması gerekmektedir. Gelecekte sağlıklı bireyler olmak için bakım ve koruma önemlidir.

Bebeğinizin ilk dişi sürer sürmez, temizlemeye başlamalısınız. Bunun için gazlı bez veya yumuşak bir diş fırçası seçmelisiniz. Bebeğinizi emzirdikten sonra dişetlerini ve dişlerini gazlı bezle silmeniz ya da diş fırçasıyla temizlemeniz önemlidir. Aynı zamanda fırçayı daha da yumuşatmak için birkaç dakika ılık suda bekletebilirsiniz.

Ebeveynlerin ve çocuğun bakımını üstenmiş kişilerin ağız bakımları çocukların ağız sağlığını etkiler. Çürük yapıcı bakteriler doğumdan sonra ağız içerisine yerleşirler. Bu açıdan “bulaşmayı” en aza indirmek için çocuğun bakımından sorumlu olan kişilerin de ağız bakımlarına özen göstermeleri gereklidir. Çocukların yemeklerini tatmak ya da sıcaklığını kontrol etmek için kaşıklarının ebeveyn ya da bakıcılar tarafından kullanılması ya da yemekleri soğutmak için üflenmesi “bulaşmaya” neden olabilir. Özellikle birinci süt azı dişlerinin sürme dönemi olan 18. aydan itibaren buna özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca sıklıkla çocukların dişlerinde oluşabilecek beyaz, kahverengi ve siyah lekelenmelerin kontrol edilmesi gereklidir.

Uyku düzeninde bozukluk, huysuzluk ve huzursuzluk
Eline aldığı her eşyayı ağzına götürme
Ağız çevresinde hafif döküntü
Beslenme düzeninde bozukluk
Tükürükte artış
Ateş

Kaşınan dişetine yıkanmış temiz ellerle parmak masajı uygulanabilir bu uygulamayı yaparken nemli gazlı bez kullanabilirsiniz aşırı basınç yapmamaya dikkat edin dişetine zarar verebilirsiniz
Meyve filesi içine havuç koyarak hem havuç suyunu içmesi hem de kaşıntı hissinin giderilmesi sağlanabilir
İçinde sıvı olan ve soğutulan dişeti kaşıyıcıları bu dönemde iyi bir çözüm olacaktır.
Bu dönemde bir takım jel veye pomad türü ilaçlar önerilebilir. Bu çözümler sadece kısa süreli bir rahatlama sağlar.
Huzursuzluk ve uykusuzluk aşırı olursa rahatlatmak için çocuk doktorunuza danışarak parasetamol içeren bir ağrı kesici kullanabilirsiniz.
Bazı çocuklarda gribal tablo ile beraber ateş de görülebilir. Bu gibi durumlarda hemen çocuk doktorunuzu aramanızda fayda vardır.

Bebekler doğdukları anda hemen hemen tüm süt dişleri dişetlerinin altında saklı olsa da şekillenmiştir. Bu dişler bebek genelde altı aylıkken sürmeye başlar ya da dişetlerinden bir miktar görünürler. İlk dişin sürme zamanı bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Genellikle bebeklerde ilk çıkan dişler alt ön dişlerdir. Bunları takiben üst ön dört diş ile birlikte alt dişlerden ikisi daha sürer. Bundan sonra dişler genellikle çenelerin her iki tarafında aynı zamanda olmak üzere yavaş yavaş ağızda yerlerini alırlar. Bebeğiniz 24 aylık olduğunda ağzında 20 adet süt dişinin bulunması gerekir.

Süt DişleriSürme ZamanıDüşme Zamanı
Keser dişler6-12 ay6-7 yaş
Yan keser dişler9-16 ay7-8 yaş
Köpek dişleri17-24 ay9-12 yaş
1. Azı dişi12-19 ay9-11 yaş
2. Azı dişi23-33 ay10-12 yaş


Mama anne sütüne göre daha karyojeniktir yani daha çürük yapıcı bir gıdadır. O yüzden beslenme sonrası ağızda dişler varsa bakıma daha fazla özen göstermek gerekir.

Biberon çürükleri bebeklerin özellikle üst ön süt dişlerinde başlayan ve diğer dişlere de yayılan ve çok çabuk ilerleyen yaygın bir çürük tipidir. Bebeklerin ya da çocukların emzirme sırasında ya da biberonla uyutulmasıyla oluşur. Burada çürüğü oluşturan biberon değil, biberonun içerisindeki şekerli, ballı ya da pekmezli süt, mama ya da anne sütüdür. Şekerli sıvıların tüm gece boyunca dişlerle temas etmesi süt dişlerinin hızlı bir şekilde çürümesine yol açar.

Dişlerin çürümesi sonucu kanal tedavisi ya da dişlerin çekimi ile sonuçlanan bir tablo ile karşılaşabiliriz.

• Bebeğinizin, şeker içeren sıvı gıda (süt, ballı süt, mama vs.) ile dolu biberonla uyumasına izin vermeyin. Sadece su ile yatmasında bir sakınca yoktur.
• Doktorunuz ile de görüştükten sonra, bebeğiniz 12-14 aylıkken biberon kullanımını bırakın.
• Gün boyunca bebeğinizin rahatlaması için su dışında başka bir sıvı ile dolu biberon kullanmasına izin vermeyin.
• Bebeğinizin yalancı memesini şekere ya da şekerli sıvılara batırmayın.
• Çocuğunuzun yemeğine şeker eklemeyin.
• Bebeğinizin dişlerini ve dişetlerini ıslak bez ya da diş fırçası ile her yemekten sonra temizleyin.
• Bebeğinizin ilk dişi çıktığında en kısa sürede diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.
• Bebeğinize bir yaşından itibaren bardakla içmeyi öğretmelisiniz.
• Bebeğinizin yeterli miktarda fluor aldığından emin olmalısınız. Şehrinizdeki içme sularında fluor bulunmuyorsa diş hekiminize fluor destekleri konusunda danışabilirsiniz.