• Türkçe
  • English
  • Germany
  • Russian
inley-onley


İnley, Onley nedir?
İnley ve onleyler dolgu ile kuron (kaplama) arasında bir çözümdür. Dolguyu destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı ve dişin kuron ile kaplanacak derecede zarar görmediği durumlarda inley ya da onleyler kullanılır. İnleyle karşılaştırıldığında onleyler daha geniş alanı kapsarlar. İnley ya da onleyin ömrü yapıldığı materyale, bulunduğu dişin durumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine ne derece dikkat ettiğine bağlıdır. Genellikle onlarca yıl sağlıklı biçimde görevlerini sürdürürler.

İnley ve onleyler laboratuvarda hazırlandıkları için tedavi iki ya da üç seans sürer. İlk randevuda, çürük temizlenir ve hazırlanan diş ve çevre dişlerin ölçüsü alınır. Geçici bir dolgu maddesi ile diş kapatılır. Ölçü laboratuvara gönderilir. İkinci randevuda geçici dolgu çıkarılır. İnley ya da onleyin provası yapılır ve cilalanarak özel bir yapıştırıcı kullanılarak inley ya da onleyler dişe yapıştırılır. Diş hekimi tarafından kapanış tam olarak ayarlanır ve cilası yapılır.

İnley ve onleylerin bakımı için sadece diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş hekimi ziyaretlerini içeren düzenli ağız bakımı gerekmektedir.

İnley:

inley-set

Onley:

onley-set