• Türkçe
  • English
  • Germany
  • Russian

fiber-post

Fiber Post 

Günümüzde dolgu maddelerinin, dolgunun dişe yapışmasını sağlayan adesiv sistemlerin geliştirilmesi ile aşırı madde kaybı olan dişler estetik ve fonksiyonel olarak daha hızlı ve kolay tedavi edilebilmektedir. Adeziv sistemler kullanılarak tamamen harap olmuş bir dişe kanal tedavisi uygulanması sonrasında kökün içine yerleştirilen “post-core” adı verilen uygulamalarla başarılı tedaviler yapılmaktadır.

Kanal tedavisi sonrası kökün içerisine yerleştirilen ince bir çubuk vasıtası ile hem kökten hem dişin üst kısmından destek alan ve dişin dayanıklılığını artıran bir yöntemdir.

Post uygulamaları kökün içerisine yapıldığından, kanal tedavisi mutlaka yapılmış olmalıdır.

Genellikle kullanılan iki tip post vardır. Metal post ve fiber (estetik) post.

Fiber postlar dişe kimyasal bağlanan rezin siman dediğimiz güçlü yapıştırıcılarla tek seansta uygulanır. Döküm post ya da prefabrik metal postlar ise dişe daha çok fiziksel olarak tutunurlar ve döküm postlar laboratuarda yapıldığı için iki seans gerektirir.

Aşırı madde kaybı olan dişlerde dolgu ya da kaplama öncesi. Zirkonyum gibi tam seramik porselenler yapılmadan önce madde kaybı fazla olan dişleri güçlendirmek için kullanılır.

Fiber postlar kanal tedavili dişlere uygulandığı için anestezi yada uyuşturmasına gerek yoktur.

Kanal tedavisini takiben uygulanan fiber postlar tek seansta 15-20 dakika içerisinde bitirilebilmekte ve estetik özelliği ve direnci yüksek "post-core"lar yapılabilmektedir.

Sağlıklı bir kemik yapısı ve kanal tedavisi varsa sadece kök kalsa bile fiber uygulaması yapılabilir.

Diş kökünde kırık,iltihap,kist varsa
Diş kökü kısa eğrive aşırı inceyse
Köklerde tıkanıklık var ve kanal tedavisi kök ucuna kadar yapılamıyorsa
Dişi destekleyen kemik dokusunda sorun var ve kemik yıkımı fazla ise fiber post uygulanması doğru değildir.